Od wielu lat firmy wytwarzające dokumenty kolekcjonerskie opinie mają różne, nie mniej jednak tego typu produkty wciąż cieszą się w Polsce znaczną popularnością. Poziom topowych dokumentów kolekcjonerskich uzyskał poziom perfekcyjny. Jednak, jak w dowolnej branży, funkcjonują producenci którzy usiłują sprzedawać kiepskie produkty za wysokie ceny. Z tego powodu zawsze warto zweryfikować opinie przed zakupem!
Najlepsze firmy stosują poliwęglan - ten sam tworzywo, z którego produkowane są prawdziwe dokumenty. Poliwęglan wydaje specyficzny, metalowy dźwięk, którego nie usłyszycie w sytuacji kiepskich dokumentów wyprodukowanych z PCV. Poliwęglan to specjalny tworzywo, który jest mocniejszy od zwykłego PCV, ciężej się odkształca, mniej podatny na ciepło.
Najważniejszą korzyścią jest to, że da się w nim grawerować laserowo. Produkty wykonane z PCV są tańsze, ale ich jakość jest dużo słabsza.
Grawerowanie laserowe powoduje subtelną wypukłość tekstu, którą da się wyczuć opuszkami palców. Porządny dokument kolekcjonerski ma mieć: Grawerowanie laserowe danych. Prawdziwe dokumenty identyfikacyjne zawierają elementy dostrzegalne tylko w świetle ultrafioletowym. Żeby sprawdzić obecność nadruku UV, niezbędna będzie specjalna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
dokumenty kolekconerskie
Inna ważna rzecz! Czasem te elektroniczne rzeczy mają funkcje których nie posiadają pierwowzory. Te elementy są super ważne dla dobrego dokumentu kolekcjonerskiego. Do najważniejszych zabezpieczeń tego rodzaju należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w funkcji od kąta patrzenia. Najlepsze modele zawierają również atrapy chipów RFID, które w autentycznych paszportach przechowują dane osobowe. Kolorystyka i jakość druku to elementy, na które warto zwrócić szczególną koncentrację. W dokumentach najwyższej jakości wszystkie te elementy są wyraźne, wyraźne i doskonale odzwierciedlone.
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym wyjątkowym elementem jest okienko mające oznaczenie PL lub termin ważności. Bardzo fajna rzecz i ciężka do skopiowania! Wysokiej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko kolekcja osobnych zabezpieczeń, ale ich zgrana kompozycja. Elementy zazwyczaj mówią więcej niż charakterystyka na stronie. Za bardzo nieważkie lub za bardzo cienkie dokumenty to znak, że producent oszczędzał na surowcu.
Rzetelni oferenci zwykle z chęcią zaprezentują Wam te wszystkie elementy, bo są dumni ze swojej produkcji. Warto odczekać dzień dłużej, ale otrzymać obrazy finalnego dokumentu, nim zostanie wysłany. Rozpoznanie wysokiej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest ciężkie, jeżeli znasz, na co zwracać uwagę. Trzeba wiedzieć, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich poziom wprost wpływa się na satysfakcję z ich posiadania.